Лесни методи за противодействие на дезинформацията усвоиха читалищни работници от общините Тутракан и Сливо поле.
Кои са видовете невярна и подвеждаща информация, каква е разликата между информационен балон и ехо камера, как се използва принципът на обърнатата пирамида за манипулация – това са част от начините за защита от дезинформация и манипулации, с които се запознаха участниците в еднодневното обучение на читалищни работници от общините Тутракан и Сливо поле, проведено на 10.10.2024 г. в Регионална библиотека „Любен Каравелов”, гр. Русе.
Обучението се проведе в изпълнение на инициативата „Българските граждани имат европейски възможности“ на фондация „Уеб Шелф“ и цели подобряване на уменията на хората, работещи в читалищата в малките населени места, да се справят с дезинформацията. Обучението беше и повод да се споделят различни ситуации от личния опит за „срещи“ с дезинформацията и начините за реагиране. Участниците сами направиха проверка на факт, чрез „обратно търсене“ в Google на снимка публикувана във фейсбук.
С експертите на Фондация „Уеб шелф“ Камелия Махакян и Красимир Махакян читалищните работници в работен порядък и индивидуални разговори обсъдиха начините за разкриване на случаи на злоупотреба с информация – дезинформация и зловредна информация.
Читалищните библиотеки получиха наръчника „Лесни методи за противодействие на дезинформацията“ разработен в рамките на инициативата и достъпен за всички, които се интересуват от актуалната тема на сайта на
Фондация „Уеб Шелф“ – https://webshelf.eu/handbook-disinfo/
Обучителният ден завърши с разходка по Дунав с корабче „Русчук“, съчетавайки разговори за нови инициативи на читалищата и Фондацията.




