Проучването се провежда като част от инициативата „Българските граждани имат европейски възможности“ и по специално Дейност 2: Идентифициране на източници, канали и методи за разпространение на дезинформация, поддейност 2.2. Обследване с анализ на източници и канали за информиране на ученици 15-19 г изготвяне на анкета, анкетиране (онлайн и на хартия) и анализ. Целта на проучването е да идентифицира източниците, каналите и методите за разпространение на дезинформация сред една от основните целеви групи на инициативата – учениците/младите хора, за да се изпълнят приложимо комуникационните дейности за разобличаване, ограничаване и смекчаване на негативните ефекти от дезинформацията. Преки ползватели на дейността са Експертите които работят, подготвят публикациите за инициативата, както и експертите учители, които ще правят методически разработки за 4 урока за противодействие на дезинформацията в часовете по Гражданско образование в 11 и 12 клас в две училища – СУ „Христо Ботев“ гр. Тутракан и СУ „Св. Паисий Хилендарски“ гр. Сливо поле.
Метода, който се ползва при проучването е на пряката анонимна анкета с предварително структурирани и дефиниране закрити и открити въпроси с формулирани варианти на възможните отговори, като анкетираното лице отбелязва валидните за него отговори. При проучването е спазено изискването за запазване анонимността на анкетираните.
Анкетирани са 76 представители на целевата група – ученици 15-19 г, съответно 55 от СУ „Христо Ботев“ гр. Тутракан и 21 от СУ „Св. Паисий Хилендарски“ гр. Сливо поле.
Прочети: Проучване сред учениците на 15-19 години, относно техните източници и канали за информиране
