Фондация •Уеб Шелф•

“Равенство” на Хартата на основните права на Европейския съюз (2)

дял III/ трети –  “Равенство” на Хартата на основните права на Европейския съюз. Хартата събира всички лични, граждански, политически, иконо

прочети

“Равенство” на Хартата на основните права на Европейския съюз (2)


В рубриката „Българските граждани имат европейски възможности“ представяме правата описани в дял III/ трети –  Равенство” на Хартата на основните права на Европейския съюз. Хартата събира всички лични, граждански, политически, икономически и социални права, с които се ползваме и българите като  граждани на ЕС.

Още в преамбюла (въвеждаща част към важен документ) на Хартата на основните права на Европейския съюз равенството е посочено като една от четирите общи ценности, обединяващи европейците като общност  – „Като съзнава своето духовно и морално наследство, Съюзът се основава на неделимите и универсални ценности на човешко достойнство, свобода, равенство и солидарност.“

Дял “Равенство” на Хартата започва  с лаконичният Член 20, че всички хора са равни пред закона.

Член 21. Недискриминация,   забранява всяка форма на дискриминация, основана по-специално на пол, раса, цвят на кожата, етнически или социален произход, генетични характеристики, език, религия или убеждения, политически или други мнения, принадлежност към национално малцинство, имотно състояние, рождение, увреждане, възраст или сексуална ориентация. В областта на прилагане на Договорите и без да се засягат техните особени разпоредби, се забранява всяка форма на дискриминация, основана на гражданството.

Принципите на недискриминацията и равенството пред закона са фундаментални за защитата на гражданите от произволни или несправедливи действия от страна на държавните органи.

В България освен омбудсманът, Комисията за защита от дискриминация е независим специализиран държавен орган, който разглежда жалбите и сигналите, както и въпросите, свързани с дискриминацията. Децентрализирана агенция на Европейския съюз за основните права (FRA) предоставя независими, основаващи се на факти препоръки на вземащите решения на европейско и национално равнище, като по този начин допринася за по-добре информирани и целенасочени дебати, политики и законодателство в областта на основните права. Агенцията съветва институциите на ЕС и националните правителства по въпросите на основните права, в следните области:

  • дискриминация;
  • достъп до правосъдие;
  • расизъм и ксенофобия;
  • защита на данните;
  • права на жертвите;
  • права на детето.

Член 22 на Хартата посочва, че Съюзът зачита културното, религиозното и езиковото многообразие. Ненапразно мотото на ЕС е „Единство в многообразието“. Уважението към културното, религиозното и езиковото многообразие подчертава богатството, което идва от разнообразието. То е признание, че всяка култура и всяка вяра допринася за обогатяването на общия ни европейски дом.

Равенство между жените и мъжете е гарантирано в Член 23 от Хартата:

„Равенството между жените и мъжете трябва да бъде гарантирано във всички области, включително заетостта, труда и възнаграждението.

Принципът на равенството не пречи на запазването в действие или приемането на мерки, предвиждащи специфични предимства в полза на по-слабо представения пол.“

Следващите три члена на Хартата гарантират правата на три уязвими групи от нашите общества – деца, възрастни хора и хора с увреждания.

Правата на детето пък са гарантирани чрез Член 24:

„1.   Децата имат право на закрила и на грижите, необходими за тяхното благоденствие. Те могат да изразяват свободно своето мнение. То се взема под внимание по въпросите, които ги засягат, в зависимост от възрастта и зрелостта им.

2.   При всички действия, които се предприемат от публичните власти или частни институции по отношение на децата, висшият интерес на детето трябва да бъде от първостепенно значение.

3.   Всяко дете има право да поддържа редовно лични отношения и преки контакти с двамата си родители, освен когато това е против неговия интерес.“

Член 25 от Хартата описва правата на възрастните хора – „Съюзът признава и зачита правото на възрастните хора да водят достоен и независим живот и да участват в социалния и културния живот.“

Член 26. Интеграция на хората с увреждания – „Съюзът признава и зачита правото на хората с увреждания да се ползват от мерки, които осигуряват тяхната автономност, социалната и професионалната им интеграция и участието им в живота на общността.“

Хартата на основните права на Европейския съюз е правно обвързваща за България с всички права посочени в нея. Тя е и основен документ за националните съдилища и публичните администрации, които трябва да тълкуват и прилагат законодателството по такъв начин, че то да бъде в съответствие със стандартите за правата на човека в ЕС.

Успехът на всяка общност, в това число и на единна Европа, зависи от способността да се съхраняват, развиват и споделят общите ценности.


logos-project