В рубриката „Българските граждани имат европейски възможности“ представяме следващите седем от общо 14 основни свободи описани във втори дял – “Свободи”, на Хартата на основните права на Европейския съюз.
Член 13 и 14 на Хартата осигуряват на всеки европейски гражданин право на образование и на достъп до професионално и продължаващо обучение, като това право включва възможността да се получи безплатно задължително образование. Гарантира се свободата да се създават учебни заведения при зачитане на демократичните принципи, както и правото на родителите да осигуряват образованието и обучението на децата си в съответствие със своите религиозни, философски и педагогически убеждения, съгласно националните закони, които уреждат тяхното упражняване.
Член 53 на Конституцията на Република България казва същото и утвърждава, че висшите училища се ползват с академична автономия, която включва академични свободи, академично самоуправление и неприкосновеност на територията на висшето училище
Научните изследвания са търсенето на знание чрез изследване и размисъл, наблюдение и експериментиране. Макар че различните научни дисциплини използват различни подходи, те са обединени от стремежа да подобрят разбирането ни за нас самите и за света, в който живеем. Хартата на основните права на ЕС гарантира свободата на научните изследвания и изкуствата (като област от човешката дейност, при която действителността се пресъздава чрез художествени средства). Това право произтича основно от свободата на мисълта и на изразяване на мнение.
Член 15 утвърждава правото на всеки гражданин на Съюза:
1. да работи и да упражнява свободно избрана или приета професия.
2. да търси работа, да работи, да се установява или да предоставя услуги във всички държави-членки.
3. гражданите на трети страни (нечленки на ЕС), които имат разрешение да работят на територията на държавите-членки, имат право на условия на труд еднакви на условията, на които имат право гражданите на Съюза.
Член 16 осигурява свободата на стопанската инициатива в съответствие с правото на Съюза и с националните законодателства и практики на съответната държава член на ЕС.
Член 17 подсигурява правото на собственост на гражданите на ЕС:
1. Всеки има право да се ползва от собствеността на имуществото, което е придобил законно, да го ползва, да се разпорежда с него и да го завещава. Никой не може да бъде лишен от своята собственост, освен в обществена полза, в предвидените със закон случаи и условия и срещу справедливо и своевременно обезщетение за понесената загуба. Ползването на имуществото може да бъде уредено със закон до степен, необходима за общия интерес.
2. Интелектуалната собственост е защитена.
Последните два члена на дял „Свободи“ гарантират право на убежище и защита в случай на принудително отвеждане, експулсиране и екстрадиране, уредени в нашия основен закон – Конституцията в член 27.
Убежището е правна закрила, предоставяна на хора, които са изправени пред преследване или тежки посегателства в страната си на произход. Правото на убежище се гарантира при спазване на правилата на Женевската конвенция и на Протокола от 31 януари 1967 г. за статута на бежанците и в съответствие с Договора за Европейския съюз и Договора за функционирането на ЕС.
Никой не може да бъде принудително отведен, експулсиран(мярка по отвеждане от страната на чужденци, които са били обявени за опасност за националната сигурност с решение на Държавната агенция „Национална сигурност“) или екстрадиран (процедура по предаване от една държава на друга на лице, срещу което е образувано наказателно производство в другата държава, издирва се за изтърпяване на наложено наказание лишаване от свобода или на което е наложена мярка, изискваща задържане) към държава, в която съществува сериозен риск да бъде осъден на смърт, да бъде подложен на изтезание или на друго нечовешко или унизително отношение или наказание.
Колективното експулсиране е забранено, което означава, че ако има група от хора с мярка за отвеждане, то тази мярка трябва да е обявена за всяко едно лице индивидуално със съответните основания.
И в края на днешната публикация отново да повторим, че трябва да упражняваме свободите, на които имаме право без да нарушаваме свободите на другите хора.
Честит 9 май – Денят на Европа!
С Деня на Европа (един от четирите символа на ЕС – химн, ден, знаме и мото) се чества датата— 9 май 1950 г., на която тогавашният френски министър на външните работи Робер Шуман прочита декларация, представяща идеята за политическо сътрудничество в Европа, която би направила войната между европейските народи немислима. Това предложение води до създаването на Европейска общност за въглища и стомана, която се счита за основа на Европейския съюз, какъвто го познаваме днес.
