Фондация •Уеб Шелф•

„Солидарност“. Хартата на основните права на Европейския съюз.(5)

Правата на европейските граждани описани в член 33 и 34 от дял IV/четвърти – “Солидарност”

прочети

„Солидарност“. Хартата на основните права на Европейския съюз.(5)


В рубриката „Българските граждани имат европейски възможности“ представяме правата на европейските граждани описани в член 33 и 34 от дял IV/четвърти – “Солидарност” на Хартата на основните права на Европейския съюз. Хартата събира всички лични, граждански, политически, икономически и социални права, с които се ползваме и българите като граждани на ЕС.

  • Член 33.Семеен и професионален живот на Хартата определя, че закрилата на семейството е гарантирана в юридически, икономически и социален план.
    За да може да съчетава семейния и професионалния живот, всеки има право на защита срещу уволнение, което има за мотив майчинство, както и право на платен отпуск по майчинство и на родителски отпуск за раждане или осиновяване на дете.
    Член 34. Социална сигурност и социална помощ на Хартата определя

„1. Съюзът признава и зачита правото на достъп до обезщетенията за социална сигурност и до социалните служби, които осигуряват закрила в случаи като майчинство, заболяване, трудова злополука, зависимо положение или старост, както и в случай на загуба на работа, в съответствие с правилата, установени от правото на Съюза и от националните законодателства и практики.

  1. Всеки, който пребивава и се придвижва законно на територията на Съюза, има право на обезщетения за социална сигурност и на социални придобивки в съответствие с правото на Съюза и с националните законодателства и практики.
  2. С цел да се бори срещу социалното изключване и бедността, Съюзът признава и зачита правото на социална помощ и на помощ за жилище, предназначени да осигурят достойно съществуване на всички лица, които не разполагат с достатъчно средства според правилата, установени от правото на Съюза и от националните законодателства и практики.“

Българското национално законодателство прилага тези права чрез трудово осигурителното законодателство и функцията на социалните служби, свързани с правото на гражданите в Република България на социално подпомагане чрез социални помощи уредено в Закона за социално подпомагане.

Право на социални помощи имат българските граждани, семейства и съжителстващи лица, които поради здравни, възрастови, социални и други независещи от тях причини не могат сами чрез труда си или доходите, реализирани от притежавано имущество да осигуряват задоволяване на основните си жизнени потребности.

*Настоящата публикация е резултат от съвместната работа в часове по Гражданско образование на ученици от XII а и б класове Средно училище „Христо Ботев” гр.Тутракан с учител Радка Трифонова и екипа на инициативата


logos-project