Фондация •Уеб Шелф•

“Солидарност”. Хартата на основните права на Европейския съюз.

Дял Солидарност (чл. 27-38 на Хартата) разглежда социалните права и правата на работниците, включително справедливи условия на труд, защита

прочети

“Солидарност”. Хартата на основните права на Европейския съюз.


В рубриката „Българските граждани имат европейски възможности“ представяме правата описани в  първите три члена от дял IV/ четвърти –  “Солидарност” на Хартата на основните права на Европейския съюз. Хартата събира всички лични, граждански, политически, икономически и социални права, с които се ползваме и българите като  граждани на ЕС.

Солидарността е единомислие, единодушие, общност на интересите.

Дял Солидарност (чл. 27-38 на Хартата) разглежда социалните права и правата на работниците, включително справедливи условия на труд, защита срещу неоснователно уволнение, социална сигурност и здравеопазването.

Посоченото в член 27 определение за правото на информиране и консултиране на работниците в рамките на предприятието се явява относителна иновация заложена в общностен документ  и отразява социалните и икономическите измерения на съвременните общества. Текста в Хартата пояснява, че на работниците или на техните представители трябва да се гарантира, на съответните равнища, своевременно информиране и консултиране в предвидените от правото на Съюза, от националните законодателства и практики случаи и условия.

В навечерието на приемането на България като член на Европейския съюз се синхронизира българското законодателство с европейското и това доведе до редица промени в полза на работниците в Кодекса на труда, както и приемането на нови закони, касаещи новата ситуация на възможности за работа на европейския пазар, например Закона за информиране и консултиране с работниците и служителите в многонационални предприятия, групи предприятия и европейски дружества , в сила от 01.01.2007 г..

Член 28 гарантира правото на колективни преговори и действия

„В съответствие с правото на Съюза и с националните законодателства и практики работниците и работодателите, или съответните им организации, имат правото да преговарят и да сключват колективни договори на съответните равнища, както и да предприемат колективни действия за защита на техните интереси, включително стачка, в случай на конфликт на интереси.“

Правото на достъп до услугите за намиране на работа е гарантирано в член 29 на Хартата: Всеки има право на достъп до безплатна услуга за намиране на работа.

Това право е гарантирано в българското законодателство и чрез Кодекса на труда, Закон за насърчаване на заетостта, Закона за трудовата миграция и трудовата мобилности и др.

Подкрепа на това гарантирано право е и работата на EURES  мрежата за сътрудничество, създадена с цел да подпомага свободното движение на работници на територията на 27 държави на ЕС, плюс Швейцария, Исландия, Лихтенщайн и Норвегия. https://eures.europa.eu/eures-services_bg

EURES предлага една мрежа от съветници, които в лични контакти предоставят информация на търсещите работа и на работодателите. Има повече от 900 съветници на EURES из цяла Европа и техният брой расте.

Съветниците на EURES са подготвени специалисти, които предоставят трите основни услуги на EURES – информация, насоки и наемане на работа, и на търсещи работа, и на работодатели, които проявяват интерес към европейския трудов пазар. Те имат развити експертни познания в практическите, юридическите и административните аспекти свързани с мобилността на национално и транс-гранично ниво. Те работят в Обществените ведомства по труда на всяка страна-членка (за България в Дирекциите „Бюро по труда“) или в партньорските организации от мрежата на EURES.

За да намерите съветник на EURES във вашата страна или трансграничен регион, използвайте формата за търсене тук:  https://europa.eu/eures/portal/um/search-for-advisers?lang=bg  .

Хартата на основните права на Европейския съюз утвърждава в първичното законодателството на ЕС голям брой основни права, от които се ползват гражданите на ЕС и лицата, постоянно пребиваващи в ЕС. Тя стана правно обвързваща с влизането в сила на Договора от Лисабон на 1 декември 2009 г.

Хартата е правно обвързваща за България с всички права посочени в нея. Тя е и основен документ за националните съдилища и публичните администрации, които трябва да тълкуват и прилагат законодателството по такъв начин, че то да бъде в съответствие със стандартите за правата на човека в ЕС.

Успехът на всяка общност, в това число и на единна Европа, зависи от способността да се съхраняват, развиват и споделят общите ценности.


logos-project