Фондация •Уеб Шелф•

„Солидарност“. Хартата на основните права на Европейския съюз.(4)

Член 36 Достъп до услугите от общ икономически интерес гласи, че „с  цел да насърчава социалното и териториално единство на Съюза Съюзът при

прочети

„Солидарност“. Хартата на основните права на Европейския съюз.(4)


В рубриката „Българските граждани имат европейски възможности“  продължаваме с представяне правата на европейските граждани описани в  член 36, 37 и 38 от дял IV/ четвърти –  “Солидарност” на Хартата на основните права на Европейския съюз. Хартата събира всички лични, граждански, политически, икономически и социални права, с които се ползваме и българите като  граждани на ЕС.

Член 36 Достъп до услугите от общ икономически интерес гласи, че „с  цел да насърчава социалното и териториално единство на Съюза Съюзът признава и зачита достъпа до услугите от общ икономически интерес, предвиден от националните законодателства и практики в съответствие с Договорите.“

Услугите от общ икономически интерес (УОИИ) представляват търговски услуги за общи икономически ползи, които са предмет на определени задължения за „обществени услуги“. Те могат да бъдат предоставяни от държавния или частния сектор.                                               Държавите членки и публичните им органи разполагат с голяма свобода да определят дадена услуга като УОИИ и да предоставят компенсация на доставчика на услугата. Компенсирането може да е по различен начин – в парично и/или натурално изражение (вкл. чрез предоставяне на активи и/или права).

Примери за Услугите от общ икономически интерес в България:

•Обществено радио и телевизионно излъчване (например за регионални радиа и телевизии);

•Обществен транспорт;

•Спешна медицинска помощ;

•Услуги по реинтеграция;

•Училищен транспорт;

•Пощенски услуги (например Универсалната пощенска услуга, възложена на Български пощи ЕАД);

•Услуги по допълнително осигуряване;

•Управление на отпадъци (например услуги по третиране и обезвреждане на отпадъци, експлоатация и поддръжка на съоръжение за третиране на отпадъци);

•Социално жилищно настаняване и строителство на социални жилища (например такива услуги са определени с общински наредби за социално жилищно настаняване).

Компенсирането на УОИИ подлежи на контрол от страна на ЕК. Основната цел на контрола е да се провери наличието на явни грешки в преценката на държавите членки при определянето на характера на услугата.

В чл. 106, пар. 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз се определя, че предприятията, на които е възложено предоставянето на УОИИ, са предприятия, натоварени със „специфична задача“, а именно да извършват услуги, които едно предприятие не би поело или не би поело в същата степен или при същите условия, ако изхождаше от своя търговски интерес. Правилното определяне на дадена услуга като УОИИ, в т.ч. нейните обхват и параметри, е от ключово значение за съответствието й със законодателството по държавните помощи.

Малко известно сред гражданите е, че редица услуги от общ интерес се дофинансират от държавата ни, т.е. от всички нас, които формираме общия държавен бюджет (дори само пазарувайки в магазина чрез ДДС на стоките, акциза на бензина, с който е доставена стоката до нашия магазин). Пример за такова дофинансиране са  : субсидиите предоставяни чрез общинските бюджети за превоз на пътници по нерентабилни автобусни  линии във вътрешноградския транспорт и междуселищния транспорт – https://www.minfin.bg/bg/924       

Член 37 – Опазване на околната среда гласи, че „Високото равнище на опазване на околната среда и подобряването на нейното качество трябва да бъдат включени в политиките на Съюза и гарантирани в съответствие с принципа на устойчиво развитие.“ , а Член 38 – Защита на потребителите : „В политиките на Съюза се осигурява високо равнище на защита на потребителите.“

Тези определения на правата ни стават все по-актуални за отстояване от нас гражданите, чрез изискване институциите в държавата ни, призвани да прилагат законите в съответните области, да работят така че  практиките в тези области да осигурят благополучието на гражданите в средата, в която живеят и с продуктите, които използват.

Хартата на основните права на Европейския съюз утвърждава в първичното законодателството на ЕС голям брой основни права, от които се ползват гражданите на ЕС и лицата, постоянно пребиваващи в ЕС. Тя е правно обвързваща за България с всички права посочени в нея.

Успехът на всяка общност, в това число и на единна Европа, зависи от способността да се съхраняват, развиват и споделят общите ценности.


logos-project