*невярно твърдение
Почти през цялото време откакто България е част от ЕС, в информационното пространство се разпоространява невярното твърдение, че България внася в европейския бюджет повече, отколкото получава.
Това твърдение се базира на абсолютно неверни факти, статистика и изводи.
През 2019-та година, преди Европейските избори, по време на предизборна кампания, намираме следната публикация:
През 2024-та година, преди Европейските избори, отново се разпространява същият наратив:
През годините, устойчиво се повтаря и разпространява невярна информация за финансовата неизгода на България от своето членство в ЕС.
Изследване на „Института за пазарна икономика“, разкрива съвсем различна картина.
„…балансът между вноската на България и разходите на ЕС в страната остава относително постоянен, от порядъка на 20-35%…“
Що се отнася до България, през 2020 г. страната е внесла в европейския бюджет 586 милиона евро, а е получила 2,23 милиарда по различните фондове.
„Начинът по който се формира бюджетът на ЕС предполага, че винаги ще има страни, които са нетни донори и такива, които са нетни бенефициенти – първите дават повече, отколкото получават, и обратно. В общия случай трансферът е от по-богатите страни в западната част на ЕС, които събират повече данъци и мита и имат по-висок национален доход към новите членки, където се реализират по-голямата част от програмите за развитие.
Трансферът на средства от „богатите“ към „бедните“ държави e повече от очевиден – докато през 2020 г. Германия е внасяла 28 милиарда евро в бюджета на ЕС, а е получавала обратно 12,6 милиарда, Франция – 24 срещу 16 милиарда евро, то Полша, да речем, получава 18 милиарда евро срещу 4,9 милиарда вноска…..“
Тук можете да прочетете цялата публикация: https://ime.bg/articles/koi-kolko-vnasya-i-vzima-ot-byudjeta-na-es/
Независимо от горното изследване и други публикации относно бюджета на ЕС, като приходи и разходи от и към държавите членки на ЕС, може да се провери онлайн на сайта на Европейската комисия.
Интерактивната диаграма може да визуализира както информация само за България, така и за други или всички държави в ЕС.
Разходи и приходи на ЕС за периода 2014—2020 г.
*Сумите са показани само с информационна цел. Всяко официално позоваване на бюджетна информация следва да се основава на официални бюджетни документи и доклади.
Как функционира бюджетът на ЕС в България
Бюджетът на ЕС допълва националния бюджет на България и се използва, когато е по-ефективно да се изразходват средства на равнището на ЕС, отколкото на местно, регионално или национално равнище. При съставянето на бюджета на ЕС България е страна, която дава по-малко средства и получава повече като финансиране, което я прави страна бенефициент, като това се определя на базата на нейната икономика. За 2018 г. страна е допринесла за общия бюджет с 487 млн. евро, което се равнява на 0,88% от българската икономика. А финансирането, което е получила за същата година е в размер на 2,17 млрд. евро, което представлява 3,91% от българската икономика.
Оригинална публикация, Европейска комисия