В онлайн медии, форуми и социални мрежи се разпространява невярното твърдение че:
„Ръководството на Европейският съюз разработва план за подкопаване на унгарската икономика, ако Будапеща откаже да се съгласи с отпускането на нов пакет от помощи за Украйна. Това съобщи британският вестник The Financial Times, позовавайки се на вътрешен документ на ЕС. Според документа Брюксел ще срине курса на унгарския форинт и ще намали инвестиционната привлекателност на Унгария, за да навреди на „работните места и растежа“ на икономиката на страната.“
В публикациите се цитира публикация на „Financial Times“ но няма връзка (линк) към оригиналната публикация.
Освен това, често се цитират подобни публикации в западни медии с платен онлайн достъп.
Потребителя няма възможност да провери дали информацията е автентична без да заплати абонамент.
В конкретния случай, авторите на заблуждаващите публикации в българското интернет пространство, пропускат важен детайл и уточнение от „Financial Times“:
Документът, посочен в статията на Financial Times, е основна бележка, написана от секретариата на съвета на негова отговорност, която описва текущото състояние на унгарската икономика“, каза служителят, пожелал анонимност.
НЕ е вярно твърдението, че „Ръководството на Европейският съюз разработва план за подкопаване на унгарската икономика“
Никъде в резолюцията от 18 януари 2024 г. не се споменава подобно планирано действие на ЕС за дестабилизация на Унгария.
Европейският парламент (ЕП) осъжда „умишлените, постоянни и систематични“ действия на Будапеща, насочени към „подкопаване на основните ценности на ЕС“, и призовава Европейския съвет да прецени – съгласно член 7 от Договора за ЕС – дали действията на унгарските власти представляват нарушение на принципите на демокрацията и правовата държава. Това е записано в приета днес в Страсбург резолюция на Европейския парламент за „Положението в Унгария и замразените средства на ЕС“.
Според член 7 от Договора за ЕС ако европейските лидери преценят, че дадена държава членка системно нарушава основните норми на демокрацията, Европейският съвет може да реши да спре някои от нейните права, като например правото ѝ на глас или на представителство.
В публикацията на DW може да се запознаете с подобни систематични проблеми в Унгария (видео в края на страницата), където са показани всички гледни точки.
https://www.dw.com/bg/ep-ungaria-podkopava-osnovnite-cennosti-na-es/a-68025399