Фондация •Уеб Шелф•

Европарламентът НЕ забранява свободата на словото заради изборите в България

Свободата на словото е основен стълб на демократичните общества и е защитена от множество международни и регионални инструменти, включително

прочети

Европарламентът НЕ забранява свободата на словото заради изборите в България


невярно

Архивирана публикация


Свободата на словото е основен стълб на демократичните общества и е защитена от множество международни и регионални инструменти, включително Европейския съюз. В контекста на изборите в България, въпросът за свободата на словото е особено актуален, тъй като медиите играят ключова роля в информирането на гражданите и предоставянето на платформа за различни политически гледни точки.

Оригинална публикация Европейския парламент

Парламентът изразява безпокойство относно достоверните доклади за увеличаване на опитите на Русия за намеса в предстоящите избори за българския национален парламент на 9 юни 2024 г. Той изразява силна загриженост относно съществуването на мрежа от агенти по дезинформация, действащи в платформите на социалните медии, в традиционните медии, академичните среди, неправителствените организации и политическите партии, и относно руския контрол върху тази мрежа.

Според последните отчети на „Репортери без граници“, България е отбелязала напредък в класацията за свобода на медиите, като се е изкачила с 12 места и вече заема 59-то място. Този напредък се приписва на усилията на последното редовно правителство да се ангажира със свободата на медиите и бързата реакция на институциите спрямо полицейското насилие над журналисти. Въпреки това, страната продължава да е сред последните в рамките на ЕС по този показател, което показва, че все още има място за подобрение.

Европейският парламент не забранява свободата на словото във връзка с изборите в България. Напротив, ЕП и други международни организации често призовават за защита на свободата на словото и медийната независимост, особено по време на изборни периоди. Важно е да се отбележи, че „Репортери без граници“ са изразили загриженост относно руската пропаганда, дезинформацията и потенциалното им влияние върху европейските медии и избори.

В заключение, свободата на словото остава важен въпрос в България и ЕС като цяло. Напредъкът, отбелязан в последните години е положителен знак, но все още има предизвикателства, които трябва да бъдат преодолени, за да се гарантира пълната медийна свобода и независимост.


Как работи машината за дезинформация:

https://www.svobodnaevropa.bg/a/saytove-gabi–mashina–dezinformatsiya-rusiya/32889599.html

„Машината от сайтове гъби е мрежа от идентични сайтове, които имитират новинарски медии. Зад тях не стоят журналисти, нямат редакции. Те копират съдържание, което вече е било публикувано на друго място.“

…“от юли дo септември 2023 г. автоматизираната система за медиен мониторинг SENSIKA е засякла 93 792 публикации, възпроизвеждащи ключови фрази на руската пропаганда“…


https://www.dw.com/bg/eto-kak-funkcionira-ruskata-propaganda/a-68349424

„Русия се възползва от свободата на Запад“

„Пропагандистите демонстрират изумителна гъвкавост. Те прагматично използват маргинални групи и институции с най-различна идеологическа ориентация: стига да подкрепят руската геополитическа линия, да делегитимират институциите и да провокират несигурност и конфликти. Ключови теми са миграцията, климатичните промени, критиките към НАТО, към т.нар. джендър политика, както и към здравните мерки. Те не се свенят да инструментализират и антисемитски наративи. „


logos-project