Фондация •Уеб Шелф•

Има ли LNG „въже около шията на ЕС“?

Публикацията започва с невярно заглавие и твърдение

прочети

Има ли LNG „въже около шията на ЕС“?


Архивирана публикация

Как пристига тази публикация в България:
Идентично заглавно изображение, идентичен автор, идентично заглавие и текст.

Публикацията започва с невярно заглавие и твърдение.
Американският LNG – „въже около шията на ЕС“
/Поглед.инфо/ След като принудиха Европа да се откаже от евтиния тръбопроводен газ от Русия, Съединените щати сега намаляват доставките си на LNG.

Съединените щати не са принуждавали ЕС да се отказва от руския газ, а напротив, помогнаха в критичен момент на Съюза, когато Русия ограничи и спря умишлено вноса на руски газ (въпреки съществуващи договори и задължения) по различни начини и с различни трикове.
Поредица от аварии (с дълги периоди на ремонт), незапълване на подземни хранилища, едностранна промяна на условията в договорите и много други.
Тези факти са известни и няма да се спираме подробно на тях.

Как се използват реални данни за манипулация:
За сравнение се използва само внос на втечнен газ от САЩ и Русия.
Показва се, че вносът на американски втечнен газ е намалял (и то за определен период от време. Данните за вноса са динамични и се променят във времето) и почти се е изравнил с този от Русия.
Добавя се, че Щатите са изоставили ЕС в поддръжката си за диверсификация и отказ от руски газ, „прецакали“ са ЕС и изнасят на азиатски пазари, където цените са по-високи.

Нормална икономическа логика е да се продава там където цените са по-високи.
Въпреки това, САЩ не са спрели вноса на втечнен газ в Европа.
Намаляването на вноса на американски газ за определен период от време, няма как до повлияе на енергийната сигурност на ЕС, тъй като САЩ са един от вносителите на природен газ в ЕС.


„Военната агресия на Русия срещу Украйна наруши енергийните пазари и доведе до покачване на цените на енергията.

Отговорът на ЕС беше съсредоточен върху гарантирането на енергийните доставки и защитата на гражданите от по-високите цени на енергията.

Една от незабавните мерки, договорена от държавите от ЕС, беше да се увеличат запасите от газ, за да се осигурят достатъчно доставки за европейците. За тази цел през юни 2022 г. държавите от ЕС приеха в рамките на Съвета регламент, с което да се гарантира, че капацитетът за съхранение в ЕС е запълнен преди студените месеци и може да бъде споделян в ЕС в дух на солидарност.“

https://www.consilium.europa.eu/bg/infographics/gas-storage-capacity/

От къде внася ЕС природен газ:

Подземните газохранилища на ЕС (към средата на август 2024г.) са запълнени над 80% и се покачват.

Тук могат да се видят актуални данни към момента.
https://agsi.gie.eu/data-overview/EU

Преди 2022 година, Русия внасяше над 40% от природния газ в Европа.

Диверсификацията и енергийната сигурност в ЕС бяха на много ниско ниво.
По тази причина, и с началото на военната агресия на Русия срещу Украйна, Кремъл се възползва от това и се опита да принуди ЕС да се откаже от подкрепата си за Украйна като заплаши и след това реализира прекратяването на доставки на природен газ към Европа.

В момента ЕС има реална енергийна диверсификация и не зависи от доставките на един източник. Без значение, дали това е Русия, САЩ, друга държава или компания.


logos-project